The following addons cannot be used, because your plan has expired. To renew your subscription, please visit our website.

Borsada Açığa Satış Ne Demek? - Banka Sayfası, Güncel Kredi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  7.930,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2511
  % 0,14
 • € EURO
  35,0023
  % 0,27
 • £ POUND
  41,0886
  % 0,43
 • ¥ YUAN
  4,4516
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3555
  % 1,14
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Borsada Açığa Satış Ne Demek?

Borsada Açığa Satış Ne Demek?

Borsada açığa satış yapmak birçok farklı yatırım ürünü ile gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Menkul kıymetler için yapılabileceği gibi hisse senetleri için de geçerlidir. Borsada açığa satış işlemi için bilinmesi gereken bazı bilgiler bulunur. Açığa satış işlemini kişi kendisi gerçekleştirebileceği gibi bir aracı kurum üzerinden de emir vererek hareket edilmesi mümkündür. Borsada açığa satış yapmak isteyen kişilerin sermaye piyasasını kontrol etmesi ve açığa satış için doğru zamanı beklemesi önemlidir. Açığa satış ile kar elde etmek mümkündür. Açığa satış işlemi için genellikle Borsa İstanbul kullanılır.

Borsada Açığa Satış Ne Anlama Gelir?

Borsada açığa satışın anlamı yatırımcının hisse senetlerini veya menkul kıymetlerini satışa çıkarması anlamına gelir. Amaç, değeri düşen ve alıcı sayısı azalan menkul kıymetleri daha uygun fiyatlara almaktır. Daha uygun fiyata alınan menkul kıymetler hisselerinden kar elde etme sürecine borsada açığa satış denir. Borsada açığa satış yapılırken hedef daha az ödeyerek kar marjını yükseltmektir. Borsada açığa satış işlemi yapabilmek için borsa bilgisinin yüksek olması ve piyasa takibinin sürekli yapılması gerekir.

Borsada Piyasa Nedir?

borsada piyasa tanimi

Borsada piyasa sermaye piyasası anlamına gelir. Sermaye piyasası ve / veya borsa, yatırım yapılabilecek araçları gösterir. Döviz, menkul kıymetler, hisse senetleri ve diğer opsiyon sunan işlemler borsa çatısı altında incelenir. Bu araçlar halka açıktır ve isteyen kişiler hisselerini satabileceği gibi isteyenler ise satışa çıkarılan hisseleri alabilirler. Tüm bu alış ve satış işlemleri ile yürütülen sürece sermaye piyasası veya borsa denir.

Thodex hesabı nasıl açılır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Borsada Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Borsada açığa satış yapma yönteminin başında öncelikle borsa bilgisi yer alır. Sermaye piyasası içerisinde açığa satış yapılacak ise kişilerin mutlaka borsa hakkındaki detaylara hakim olması gerekir. Eğer kişilerin borsa hakkında yeterli düzeyde bilgisi yok ise bu durumda bankaların finans ekipleri veya alış ve satış emri ile ilgilenen aracı kurumlar ile çalışılabilir. Borsada açığa satış yapmak isteyen kişiler satış işlemlerini sırası ile takip etmelidir. Bunun için Borsa İstanbul’un resmi internet sitesi tercih edilebilir.

Açığa Satış Yapma Şartları Nedir?

Açığa satış şartları Borsa İstanbul tarafından belirlenir ve açığa satış yapmak isteyen tüm yatırımcıların bu şartlara uyması beklenir. Açığa satış için belirlenen şartlar şunlardır:

 • Yatırımcıların kredi sözleşmesini imzalaması
 • Aracı kurum ile anlaşma yapılması
 • Aracı kurumun inceleme yapması
 • Portföy limitinin belirlenmesi
 • Teminatlandırma yapılması
 • İşlem stratejisinin belirlenmesi

Açığa satış işlemi yaparken göz önünde bulundurulan aşama ve koşullardır. 

Borsada Satış 0 Ne Anlama Gelir?

Açığa satışta 0 satışın yapılamadığı anlamına gelen bir ibaredir. Borsada açığa satış yapılırken birtakım riskler alınır ve kişilerin bu riskleri iyi gözetmesi gerekir. Açığa satış işlemi için kullanıcıların kendilerini ve yatırımlarını güven altına alması önemlidir. Açığa satışta 0 ile karşılaşmak kişinin satış yapamadığı ve risk oranının yüksek olduğuna işaret eden bir terimdir. Açığa satış yapmak riskli bir işlemdir ve yatırımcıların tüm riskleri kabul ederek satış işlemlerini başlatması gerekir. Borsada açığa satış yapmak isteyen kişilerin risk paylarını ve satış stratejilerini aracı kurum ile belirlemesi gelecek için önemlidir.

Borsa İstanbul Açığa Satış Ne Anlama Gelir?

BİST açığa satış işleminin yapıldığı bir platformdur. Borsa İstanbul aracılığı ile borsada alış ve satış yapmak mümkün bir hale gelmiştir. Açığa satış yapmak isteyen kişiler de sıklıkla Borsa İstanbul’un resmi internet sitesini tercih eder. Borsa İstanbul’da uygulanmaya başlanan açığa satış işlemlerinden herkes yararlanabilir. Bir aracı kurum aracılığı ile satış emri verilir ve süreç başlatılır. Satış emri başlatıldıktan sonra borsa ile ilgilenen ve sermaye piyasasını yakından takip eden herkes alış yapabilir.

Hangi banka gümüş hesabı açıyor? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Açığa Satış İçin Aracı Kurum Gerekir Mi?

Açığa satışta aracı kurumun olması gerekir. Borsa İstanbul tarafından hazırlanan yönergeye bakıldığı zaman yatırımcıların bir aracı kurum ile anlaşması gerektiği yazar. Açığa satış işlemi için tüm yatırımcıların bir aracı kurum belirlemesi ve satış işlemlerini emir prosedürü ile sürdürmesi gerekir. Açığa satış işlemi için aracı kurum belirlerken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Aracı kurumun güvenilir olması, belgelerinin tam olması ve alanda tanınırlığının olması önemlidir. Bir aracı kurum ile çalışmak isteyen kişiler bankaların aracılığını da kullanabilir.

Açığa Satış İşleminden Kar Elde Etmek Mümkün Mü?

Açığa satıştan kar elde etmek mümkün bir işlemdir ancak açığa satış oldukça risklidir. Finans uzmanları tarafından açığa satış işleminin riskleri açıklanır ve genellikle yatırımcılara tavsiye edilmez. Ancak açığa satış yapan yatırımcıların kar elde etmesi de mümkündür. Açığa satıştan kar elde etmek için risklerin iyi okunması ve borsa bilgisinin yeterli bir düzeyde olması gerekir. Açığa satış işlemini gerçekleştirmek için aracı kurumun direktiflerine uyulması da önemlidir. Açığa satışta eğer riskler iyi okunursa ve istenilen miktardan satış yapılabilirse, yatırımcı kar elde etmiş sayılır. Borsada kar elde etmek mümkündür ancak takibin iyi yapılması ve profesyonel kurumlar ile çalışılması gerekir.

Açığa Satış İşleminde Bilinmesi Gerekenler Nedir?

aciga satis isleminde dikkat edilmesi gerekenler

Açığa satışta bilinmesi gerekenler arasında yatırımcıları ve aracı kurumları yakından ilgilendiren bilgiler yer alır. Açığa satış yapmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Dikkat edilmesi gereken unsurlar şunlardır:

 • Aracı kurumun güvenilir olması
 • Teminat tamamlama ihbarına uyulması
 • Risklerin iyi hesaplanması
 • Piyasa takibinin yapılması
 • Borsa İstanbul tarafından belirlenen pay senetlerinin incelenmesi
 • Aracı kuruma satış emri verilmesi
 • Öz kaynak oranına dikkat edilmesi
 • Borsa saatleri içerisinde açığa satışın yapılması 

Borsada açığa satış yapmak isteyen yatırımcıların dikkat etmesi gereken önemli unsurlardır.