• YARIM ALTIN
  8.615,00
  % -0,86
 • AMERIKAN DOLARI
  32,4939
  % 0,08
 • € EURO
  34,7286
  % 0,44
 • £ POUND
  40,5048
  % 0,25
 • ¥ YUAN
  4,4881
  % -0,09
 • РУБ RUBLE
  0,3447
  % -0,63
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Arıcılık Kredisi Veren Bankalar 2021

aricilik kredisi nedir

Arıcılık için kredi veren bankalar, arıcılık faaliyetlerinin daha çok yapılmasına ve ülkenin ekonomisine destek sağlamaya ön ayak olmuştur. Arıcılık kredisi veren bankalar arasında en çok tercih edilenler şu şekilde listelenmiştir:

 • Ziraat Bankası: Ziraat Bankası tüm tarım ve hayvancılık alanında insanların yardımın koşan ve sağladığı desteklerle ülkenin kalkınmasına yardımcı olan bir bankadır. Arıcılık için sunduğu kredi imkanının yanı sıra et, süt ve yumurta hayvancılığı gibi konularda da kredi desteği sağlar. Bankanın tarım ve hayvancılık ile ilgili verdiği tüm krediler hakkında detaylı bilgi almak için başvuru kanalı olarak Ziraat Bankası şubeleri belirlenmiştir.
 • İş Bankası: Arıcılık faaliyetlerine destek sağlamak için İş Bankası 24 aya varan vade seçeneği ile arıcılara kredi imkanı sunmuştur.
 • QNB Finansbank: Finansbank tarafından verilen arıcılık kredisi üretim maliyetinin %75’lik kısmını karşılayabilir. Bu kredinin ödemesi için de 2 yıla kadar taksitlendirme imkanı mevcuttur. Kişiye ödeme zorluğu olmaması açısından taksit ödemelerinin hasat zamanına uygun olarak planlaması yapılabilir. Bu durum ödeyen kişiye büyük kolaylık sağlamış olur.
 • Vakıfbank: Arıcılık faaliyetlerine destek vermek isteyen bir diğer banka da Vakıfbank olmuştur. Tarımsal sigorta işlemlerine de destekte bulunan banka arıcılık için uygun kredi imkanları sağlar. Sadece arıcılık değil bitkisel üretim yapmak isteyenler için de Vakıfbank tarafından kredi desteği verilebilir.

Arıcılık Hibesi Nasıl Alınır?

aricilik kredisi nedir

Arıcılık hibesinden faydalanabilmek için her yıl düzenli olarak belirli bir tarih arasında başvuru süreci gerçekleşir. Bu tarihler arasında başvurularını yapan kişiler değerlendirmenin sonucunda koşulları sağladığı takdirde destekten faydalanmaya hak kazanır. Arıcılar için bir hibe desteği paketi duyurulduğunda bu destekten faydalanmak için kişilerin resmi olarak aracı statüsünde olması gerekir.

Arıcı statüsüne sahip olmak için ise kişinin arıcılık kayıt sisteminde üyeliğinin bulunması şarttır. Ancak bu sisteme kayıtlı olan herkes arıcılık hibesinden faydalanacak diye bir şey yoktur. Çünkü bazen yürürlüğe giren hibe desteklerinde belirtilen kriterler sistemde kayıtlı olan herkese uymayabilir.

Sistem üzerinde en az 3 yıllık kaydı bulunanlara hibe desteği verilecek dendiğinde bu sisteme yeni üye olanlar arıcılık hibesi alamaz. Arıcılık belgesi olmadan arıcılık faaliyeti yürütmeye çalışan kişiler herhangi bir hibe desteğinden faydalanmamıştır.  

2021 Mantar yetiştiriciliği devlet desteği Yazısına da göz atabilrisiniz.

Arıcılık Belgesi Ne İşe Yarar?

Arıcılık belgesinin alınma amacı, kişinin yürütülen faaliyet için yetkili olduğunu gösterir. Arıcılık faaliyeti ile ilgili tüm eğitim aşamalarını tamamlanıp bu faaliyetlerin üst düzeyde yapılabildiğini göstermeye yarayan belgeye arıcılık belgesi denir. Kişinin bir işte iyi olduğunu göstermek için elinde belgesinin olması bir durumdur. Bu sadece arıcılık için değil her sektörde geçerlidir. Gerekli eğitimleri tamamlayıp belgeyi alan kişi hiç eğitim almamış kişiden daha avantajlı konumda olur.

Arıcılık Belgesi Nereden Alınır?

Arıcılık belgesinin alınacağı yer genellikle halk eğitim merkezleri olmuştur. Halk Eğitim Merkezi, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren bir kurumdur ve bünyesinde çok sayıda eğitim barındırır. Bu merkezlerde olacak eğitimlerin kayıt tarihleri kurumlar tarafından duyurulur. Belirli tarihler içerisinde eğitim almak isteyen kişiler başvurularını gerçekleştirebilir. Halk Eğitim Merkezi’nin yanı sıra arıcılık ile ilgili kurs almak isteyen kişiler, Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bağlı olarak açılan kurslara da giderek eğitim alabilir.

Arıcılık Eğitiminin Süresi Ne Kadardır?

Arıcılık kursuna ait süre toplamda 72 ders saati olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda bu kurs için bir günde en fazla 8 saat ders yapılabilir. Arıcılık işi ile uğraşan kişiler ihtiyaçlarını karşılamak için bazen arıcılık kredisi desteğine ihtiyaç duyabilir. Devlet desteği almak ve ticari bir kazanç sahibi olmak isteyen kişiler arıcılık belgesine nasıl sahip olacağı konusunda bilgi sahibi olmak ister. Halk Eğitim Merkezi tarafından arıcı olmak isteyen kişiler için kurslar verilir.

Kursun yapılacağı tarihler daha öncesinden duyulur ve kişilerin bu tarihler arasında kontenjan dolmadan kayıt yaptırması gerekir. Kayıt yapıldıktan sonra yaklaşık birkaç haftalık kurs alarak arıcılık hakkında deneyim sahibi olunur. 72 saatlik eğitim tamamlandıktan sonra başarılı olan kişilere arıcılık belgesi temin edilir. Arıcılık belgesine sahip olan kişiler devlet tarafından verilen arıcılık hibe desteklerine başvuruda bulunabilir.

Arıcılık Sertifikası Nasıl Alınır?

Arıcılık sertifikası almak için kişilerin öncelikle arıcılık eğitimlerine katılması şarttır. Arıcılık eğitimine kayıt yaptırıp çok fazla kez devamsızlık yapan kişi belge sahibi olamaz. Bu yüzden eğitime düzenli olarak devam etmek belge sahibi olmak için gerekli bir durumdur. Arıcılık faaliyetinde ne kadar üst düzey yeteneğe sahip olunursa olunsun resmi olarak sertifikaya sahip olmayan bir kişi arıcılık hibesi kapsamında herhangi bir destekten faydalanamaz.

Hibe desteğinden faydalanmak için kişilerin mutlaka bir eğitime katılıp belge sahibi olması gerekir. İlgili kurumlar tarafından yapılan eğitim programına katılım gösterip sınavdan geçen kişiler arıcılık sertifikası almaya hak kazanır. 72 ders saati süren eğitimden sonra yapılan sınavlarda teori ile pratik sınav sonuçlarına ve bakılır ve ona göre bir puanlama yapılır. 100 üzerinden değerlendirilen puanlamada iyi bir sonuç alan kişiye arıcılık sertifikası verilir.

Arıcılık Belgesi Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Arıcılık belgesinin sorgulatılacağı yer genellikle e-devlet sistemi olmuştur. Günümüzde e-devlet üzerinden neredeyse tüm işlemler gerçekleştirilebilir. Bu durum da İnsanlar için büyük kolaylık oluşturmuştur. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arıcılık belgesi sorgulama yazıldığı takdirde açılan ekranda gerekli belge görüntülenebilir. Arıcılık belgesine sahip olan herkes arıcılık hibe desteğine başvuru yapabilir.  

Arıcılık Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

aricilik kredisi nedir

Arıcılık kredisi başvurusunda gerekli belgeler doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlandığında başvuru sürecinde hızlanma görülür. Yanlış bir bilgi veya eksik bir belge fark edildiği zaman başvuru onaylanmaz ve kişinin tekrar başvuru yapması gerekir. Bu durum da başvuru sürecinin oldukça uzamasına neden olan bir durumdur. Arıcılık kredisi için lazım olan belgeler şu şekilde listelenmiştir:

 • T. C. kimlik kartı
 • Kira belgeleri
 • Maaş bordrosu
 • Teminat belgeleri

Kredi desteği almak isteyen kişiler arıcılık kredisi veren bankalardan kendine uygun koşulları sağlayan bankayı tercih ederek kredi planını gelir durumuna göre oluşturabilir. Bazı bankalar kredi başvurusu yaparken kişiden kefil talep eder ve bir teminat ister. Genellikle bu teminat olarak istenen belgeler tapu belgesi olarak kaydedilir. Tarla, bağ ve evin tapuları kredi için teminat gösterilebilecek belgeler arasında yer alır.

Tarım Kredi Kooperatifi borç yapılandırması 2021 Yazısını inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankasının Arıcık Kredisinden Faydalanmak İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Ziraat Bankası arıcılık kredisi koşulları sağlandığı takdirde kişiler kısa süre içerisinde başvuru işlemini gerçekleştirebilir. Ziraat Bankası arıcılık kredisine ait belirlenen şartlar şu şekildedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Başvuru yapacak kişinin herhangi bir vergi borcunun olmaması
 • Kredi notunun düşük olmaması
 • Kişinin en az 50 kovana sahip olması ve bu kovanlarda mevcut olarak arı bulunması
 • Arıcılık kayıt sistemi içinde bir hesabın bulunması

Arıcılık kredi desteği başvurusu yapılacağı zaman tercih edilen bankaya göre talep edilen belgeler değişiklik gösterebilir. Genellikle her bankada istenenler kimlik, maaş bordrosu ve gelir belgesi olmuştur. Bu belgelere ek olarak talep edilen evrakların öğrenilmesi için banka ile iletişime geçmek gerekir. Şubeye gitmeden müşteri hizmetleri aranarak hangi belgelerin gerekli olduğunu öğrenmek mümkündür. Arıcılık kredisi kapsamında kişi istediği limite göre krediye sahip olabilir.