• YARIM ALTIN
  8.621,00
  % -0,80
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5094
  % 0,16
 • € EURO
  34,7484
  % 0,53
 • £ POUND
  40,5005
  % 0,29
 • ¥ YUAN
  4,4848
  % -0,14
 • РУБ RUBLE
  0,3449
  % -0,55
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

2021 Salma Tavukçuluk Kredisi Başvurusu ve Şartları

salma tavukculuk kredisi nasil alinir

Salma tavukçuluk kredisi başvuru koşulları sağlandığı takdirde kolaylıkla başvuru yapılıp destekten faydalanmak mümkündür. Salma tavukçuluk kredisi, herhangi bir sermayesi olmayıp salma tavukçuluk faaliyeti sürdürmek isteyen girişimciler için bazı kurumlar tarafından sunulur. Bu alanda destek paketleri bulunan kamu kurum ve kuruluşlarından yardım almakta fayda vardır.

Tarım ve Orman Müdürlükleri, Kırsal Kalkınma Kurumu, Kalkınma Ajansları, Tarım Kooperatifleri ve bazı diğer kuruluşlar bu alanda hibe desteği sunan özel nitelikli kuruluşlardır. Salma tavukçuluk kredisinden faydalanmak için sağlanması gereken şartlar şu şekildedir:

 • En az 500 adet tavuğun olması gerekir.
 • Salma tavukçuluk hakkında birtakım projeler hazırlanarak bilinçli olunması önemlidir. Bu aynı zamanda bu sektörde aktif olduğunun bir göstergesidir.
 • En az 400 adet kaz, ördek ve hindi yetiştiriciliği üzerinde uygulamalar yapılması gerekir.

Bahsedilen bu koşulları sağlayan girişimciler projeleri için Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlüklerine başvuruda bulunarak hibe desteği alabilir. İş projesi üzerinde çalışan ve maddi desteğe ihtiyaç duyan kişiler bu müdürlüklere başvuru yaptığı takdirde 30.000 TL desteğe sahip olur. Bu maddi destek sayesinde herkes istediği şekilde tavuk çiftliğini oluşturmuş olur.

Salma Tavukçuluk Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

Salma tavukçuluk kredisinin verildiği kişiler tavuk sektöründe faaliyet göstermek isteyen girişimciler olmuştur. Salma tavukçuluk hibe desteğinden yararlanmak isteyen kişiler gerekli şartları sağlıyorsa kredi başvurusunda bulunabilir. Tavuk yetiştiriciliği son derece maliyeti olan bir iştir. Hayvan alımı, işletme kurulumu, yem giderleri gibi pek çok konuda yatırım yapmak için oldukça yüklü miktar paraya ihtiyaç duyulabilir. TKDK tarafından tavuk çiftliği projesine destek veren girişimcilere iş kurma konusunda büyük destek sağlanır.

TKDK Salma Tavukçuluk Kredisinin Detayları Nelerdir?

tkdk salma tavukculuk kredisi ayrintilar

TKDK salma tavukçuluk kredi imkanı bu sektörde faaliyet gösteren kişiler için büyük önem taşır. Bu krediden yararlanmak isteyen kişiler T.C. vatandaşı olup girişimci sıfatında olmalıdır. Bunun yanı sıra gerekli olan şartlar şu şekilde listelenmiştir:

 • TKDK salma tavukçuluk kredisine başvurulduğu zaman onay verilen illerde yaşanması gerektiği unutulmamalıdır.
 • Onay alınan ilde yaşayan kişiler bu ilde çiftliğini kurmayı düşünüyorsa çiftlik için yeni bir iş modeli oluşturmalıdır.
 • Proje kapsamında TKDK şubelerine başvuru yapıldığında başvuru sonucu beklenmelidir.
 • TKDK tarafından belirlenen sektör kapsamında kurulan çiftlikler için destek almak mümkündür.
 • Destek verilen sektörler genellikle yumurta üretimi yapan ve kanatlı et üreten tarımsal işletmelerdir. Aynı zamanda bu ürünlerin işlenip pazarlanması da dahil edilir.
 • TKDK tarafından sunulan salma tavukçuluk kredisi için online başvuru site üzerinden gerçekleştirilir. Tüm başvuru süreci de yine internet üzerinden takip edilebilir.

Bu bahsedilen detaylara dikkat edildiği takdirde tüm süreç sorunsuz bir şekilde tamamlanmış olur. Çiftlik kuracak olan kişi aldığı hibe desteği ile istediği faaliyeti gerçekleştirebilir.

Tarım Kredi Kooperatifi borç yapılandırması 2021 Yazısını inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası Salma Tavukçuluk Kredi Desteğinin Detayları Nelerdir?

Ziraat bankası serbest tavukçuluk desteği düşük faizli kredi olarak bu sektörde faaliyet gösteren kişilere sunulan bir destektir. Ziraat Bankası çiftçinin dostu olarak bilinen bir banka olduğu için her alanda kredi imkanları sunar. Tavukçuluk dışındaki büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapmak isteyen vatandaşlara 100.000 TL’ye kadar salma tavukçuluk kredi desteği sağlanabilir.

Ziraat Bankası tarafından sağlanan krediler salma tavukçuluk, et tavuğu yetiştiriciliği, yumurta tavukçuluğu, bıldırcın, hindi ve ördek yetiştiriciliği faaliyetlerini kapsar. Bu kredi desteği hayvancılık sektöründe girişimci olan kişilere sunulur. Banka ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından verilen kredilerde yüksek oranlı faiz indimi mevcuttur.

Kanatlı hayvan sektörü içerisinde yatırım ve işletme için yatırımcılara %25-50 oranında faiz indirimi uygulanır. Yapılan bu salma tavukçuluk kredisi üzerinden olan indirimler de girişimcileri desteklemiş olur.

Salma Tavukçuluk Nasıl Yapılır?

Salma tavukçuluk yapılması için her işte olduğu gibi plan ilk aşama olur. Karar verildikten sonra öncelikle iyi ve yüksek gelir sağlayan bir iş projesi hazırlanır ve iş modeli bilinçli bir biçimde programa sokulur. Salma tavukçuluk son yılların en çok kâr getiren ve kazançlı bir uygulama modeli olan faaliyettir. Tavuk işi doğal ortamlarda yapılması gereken bir iştir.

Organik olarak tavuk yetiştiriciliği yapmak için de kredi desteği aldıktan sonra gerekli olan malzemelerin her birini kullanmaktan çekinmemek gerekir. Doğal ortamda yetişen ve gezen tavukların gelişimlerini sürdürmeleri için sağlıklı yem ve sıvı tüketimi alması şarttır. Doğal ortamda yetiştirilen tavukların yumurtaları organik olduğu gibi etleri de oldukça sağlıklı ve doyurucu olur.

Salma Tavukçuluk Kredisine Nasıl Başvurulur?

Salma tavukçuluk kredisi başvurusu için, kredi alacak kişilerin öncelikle bankaya göre değişebilen bazı evrakları hazırlaması gerekir. Ayrıca bankaların kredi başvuruları sırasında talep ettikleri belgeler bazen değişiklik gösterebilir.  Bu yüzden kredi başvurusu yapmadan önce internet sitelerindeki bilgileri takip etmesi gerekir.

Ancak internette yazılanlar kısa süre sonra güncelliğini kaybetmiş olabilir. Bu yüzden daha kesin yöntem olarak vatandaşların kredi almak istediği banka ile irtibat kurması gerekir. Çünkü başvuru esnasında bankanın istediği evraklar hakkında en kesin bilgiler banka çalışanından alınır.

Hangi Bankalar Tavukçuluk Kredisi Verir?

hangi bankalardan tavukculuk kredisi alinabilir

Tavukçuluk için kredi veren bankalar arasından kişi istediği bankaya başvuruda bulunabilir. Bu kredi için bankaya başvurmadan önce koşulların sağlanıyor olmasından emin olunması gerekir. Koşulları sağlayan kişiler başvurduğu bankanın istediği evrakları doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlamalıdır. Hazırlanan evraklar bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Tarımsal üretim ve hayvancılık sektörü için ülkemizde birçok banka farklı kredi desteği sunar.

Tarım ve hayvancılık alanında girişimci olan kişilere destek sağlayan bankaların başında Ziraat Bankası gelir. Bunun haricinde tavukçuluk kredisi veren diğer bankalar şu şekilde listelenmiştir:

 • QNB Finansbank
 • Denizbank
 • İş Bankası
 • Fibabanka
 • Yapı Kredi Bankası
 • TEB
 • Şekerbank

2021 Mantar yetiştiriciliği devlet desteği Yazısına da göz atabilrisiniz.

Ziraat Bankası Tavukçuluk Kredisi Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ziraat Bankası tavukçuluk kredisi evrakları tamamlandığı takdirde kişi bankaya başvuruda bulunabilir. Kredi için başvuru esnasında hazırlanması gereken belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı
 • Gerekli teminat belgeleri
 • Çiftçi Kayıt Sistemi belgesi
 • Tarımsal işletmeye dair tapu veya kira kontratı gibi belgeler
 • İşletmeye ait son 3 yılın bilanço ve gelir tablosu

Ziraat Bankası, söz konusu tarım ve hayvancılık olduğunda vatandaşlara çeşitli kredi imkanları sunarak yardımcı olur. Ziraat Bankası şubelerine kişi şahsen başvuru yaparak istediği krediyi çekebilir. İhtiyaç durumlarına göre farklı oranlarda kredi çekilmesi mümkündür. Kredilerin faiz ve vade süresi de müşteriden müşteriye göre farklılık gösteren bir durumdur. Salma tavukçuluk kredisi için gerekli başvuru şartlarını sağlayan kişiler bu kredilerden faydalanmaya hak kazanır.

Salma Tavukçuluk Kredisi Hangi Kurumlardan Alınabilir?

Salma tavukçuluk kredisi sunan kurumlar arasından kişi istediği kurumu tercih ederek kredi başvurusunda bulunur.  Bu kuruluşlar şu şekilde listelenmiştir:

 • KOSGEB
 • Tarım ve Kırsak Kalkınmayı Destekleme Kurulu
 • Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bu bahsedilen kurumların verdiği hibe desteğinin amaçları değişiklik gösterebilir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve TKDK tarafından verilen kredi desteği hayvan tedarik etmek için kullanılabilir. Fakat KOSGEB tarafından sağlanan salma tavukçuluk kredisi desteği hayvan tedarik amacıyla kullanılamaz. Bu yüzden vatandaşların gerçekleştirmek istediği faaliyete göre kurum tercihi yapması gerekir.