• YARIM ALTIN
  8.247,00
  % -2,54
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3669
  % 0,02
 • € EURO
  34,5369
  % 0,29
 • £ POUND
  40,4058
  % 0,27
 • ¥ YUAN
  4,4717
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3456
  % -0,23
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir?

kosgeb basvuru sartlari kosullar

KOSGEB başvurusunun şartları herkes için geçerli olmak ile beraber başvurusu yapılacak destek alanına göre farklı şartlar da istenebilir. KOSGEB şartlarından yararlanmak isteyen kişilerin tüm şartları yerine getirmesi gerekir. KOSGEB şartlarından yararlanmak için gereken şartlardan bazıları şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Daha önce KOSGEB desteğinden yararlanmamış olmak
 • KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlamak

KOSGEB başvuru şartları arasında yer alan önemli maddelerdir. Reşit olan her Türk vatandaşı KOSGEB desteğinden yararlanmak için başvuru yapabilir. Özellikle girişimci desteğine başvurmak isteyen kişilerin uygulamalı eğitimi almaları gerekir.

KOSGEB Nedir?

KOSGEB yerel işletmeleri desteklemek amacı ile kurulan bir başkanlıktır. Yerel işletmelerin güçlenmesi, iş gücüne kazandırılması ve ekonominin canlandırılması gibi hedefler taşır. Bu hedefler doğrultusunda ise girişimcileri, küçük ve orta ölçekli işletmeleri destekler. Özellikle ekonomide yer almayan ve dezavantajlı olarak nitelendirilen grupların ekonomide yer alması için çalışmalar yürütür. Bu kapsamda gençleri ve kadınları ekonomiye katmak, iş gücünde yer almalarını sağlamak ve kendilerini geliştirebilecekleri alanlar yaratmak için çalışır. Toplumsal cinsiyet eşitliğine son derece önem veren KOSGEB tüm cinsiyetleri ve yaş gruplarını desteklemeyi hedefler.

Vadeli altın hesabı nedir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

KOSGEB Açılımı Nedir?

kosgeb ne anlama gelir

KOSGEB açılımı başkanlığın adına işaret eder. KOSGEB küçük ve orta ölçekli sayılan işletmeleri desteklemeleri hedefleyen bir başkanlıktır. Açılımı ise Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığıdır. Başkanlık tarafından verilen birçok farklı destek bulunur. Bu destek türleri sektöre, hedef kitleye ve çalışma alanına göre farklılık gösterir. KOSGEB geri ödemesiz maddi desteklerinin yanı sıra anlaşmalı olduğu bankalar aracılığı ile de sıfır faizli krediler sunar. KOSGEB hibe ve kredilerinden yararlanmak için belirlenen şartların yerine getirilmesini talep eder. Ekonominin yapı taşlarının geliştirilmesi ve dışa bağlı olma durumunu azaltmak için KOSGEB destek verir.

KOSGEB Neden Destek Verir?

KOSGEB destek nedeni yerel üreticinin gelişmesini sağlamaktır. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından sunulan tüm desteklerin bir amacı vardır. Girişimcileri desteklemenin yanı sıra araştırma ve geliştirme çalışmalarına da destek verilir. KOSGEB özellikle kadınların ve gençlerin kalkınmasına destek olmayı hedefler. Yerel üretimin artması, organik üretimin sağlanması ve sürdürülebilir tekniklerin kullanılması oldukça önemlidir. Bir ülkenin ekonomisinin güçlü olmasını sağlayan unsurlardan biri de o ülkenin yerel üretim durumudur. Yerel üreticinin desteklenmesi ve yerel üretimin sürdürülebilir bir hale getirilmesi ekonomi için son derece önemlidir.

KOSGEB Destekleri Nedir?

KOSGEB destekleri sektöre ve hedef kitleye göre farklılık gösterebilir. KOSGEB desteklerinin verildiği alanlar şunlardır:

 • Girişimcilerin desteklenmesi
 • AR-GE çalışmalarının desteklenmesi
 • İş yeri geliştirme desteği
 • İş yeri büyütme desteği

Gibi birçok farklı alanda geliştirme ve desteklemelere yönelik çalışmalar yürütülür. Bu desteklerden yararlanmak için belirlenen şartlar bulunur. Başvuru sahiplerinin, başvurularını şahsen yapması ve şartları yerine getirmesi önemlidir. Girişimcilik başvurusu yapacak kişilerin ise eğitim alması ve eğitimi tamamlaması zorunludur. KOSGEB başvuru şartları arasında destek kriterlerinin tamamlanması da yer alır.

KOSGEB Desteklerinden Kim Yararlanabilir?

KOSGEB desteklerinden yararlanan kişiler KOSGEB tarafından belirlenen şartları yerine getiren kişilerdir. KOSGEB şartlarını yerine getiren ve belgeleri tamamlayabilen kişiler yönergeye uydukları takdirde destek alabilir. KOSGEB desteklerinden yararlanmak için kullanıcıların şartları yerine getirmesi beklenir. En önemli şartlar arasında Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olmak ve 18 yaşından büyük olmak yer alır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilerin KOSGEB’e başvuru yapıp yapamayacakları henüz kesinleşmiş değildir. Ancak KOSGEB tarafından verilen destekler genellikle Türk vatandaşlarına yöneliktir.

Borsada alıcı satıcı nasıl görünür? Yazısına da göz atabilirsiniz.

KOSGEB Başvuru Şartları Nedir?

basvuru kosullari kosgeb

KOSGEB başvurusu için gereken şartlar KOSGEB tarafından belirlenir. KOSGEB’e başvuru yapmak için uyulması gereken koşullar şunlardır:

 • Türk vatandaşı olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Başvuru yapılacak alana göre üst yaş sınırını aşmamak
 • İş yeri belgelerini sunmak
 • Girişimci olmak
 • Küçük işletme sahibi olmak
 • KOSGEB’e kaydolmak
 • KOBİ e – beyannamesini doldurmak
 • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almak

KOSGEB’in başvuru şartları arasında yer alan maddelerdir. Başvuru yapacak kişilerin bu şartlara uyması gerekir.

KOSGEB’e Başvurmak İçin Türk Vatandaşı Mı Olmak Gerekir?

KOSGEB başvurusu Türk vatandaşı olan kişilere açıktır. Türkiye’de yaşayan çalışma ve oturma izni bulunan kişiler de KOSGEB desteklerinden yararlanabilir. Ancak KOSGEB genellikle Türk yurttaşlarına yönelik bir destek türüdür. İşletmelerin geliştirilmesi ve güçlendirilmesine yönelik çalışmalar yürütülür. KOSGEB’e başvuru yapmak isteyen yabancı uyruklu kişilerin yerine getirmesi gereken farklı şartlar bulunur. Bunlardan biri işletmeleri için destek isteyen yabancıların çalışma ve oturma izinlerinin bulunmasıdır. KOSGEB’e çoğunlukla Türk vatandaşları başvuru yaparak destek talebinde bulunurlar.

KOSGEB Başvuruları Nereye Yapılır?

KOSGEB başvurusu yapılan yer idare başkanlığıdır. KOSGEB’in il ve / veya ilçe merkezlerine başvuru yapılmasına izin verilir. Yaşanan korona virüsü pandemisi nedeni ile birçok önlem alınmıştır. Bu önlemler arasında hareketliliği azaltmak da yer alır. Hareketliliği azaltarak virüsün yayılmasını yavaşlatmak için KOSGEB başvuruları 2021 yılında dijital kanallardan alınır. KOSGEB’in resmi internet sitesi aracılığı ile sisteme kaydolmak ve tüm gerekli belgeleri sisteme yüklemek mümkündür. Ayrıca e – devlet sistemi üzerinden de işlem yapılmasına izin verilir. KOSGEB başvurusu yapmak isteyen kişiler internet sitesini tercih edebilir.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nedir?

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi özellikle girişimcilik alanında başvuru yapacak olan kişilerin alması gereken bir eğitimdir. Eğitim içerisinde iş planı oluşturma, iş planını sürdürülebilir kılma gibi farklı başlıklarda eğitim verilir. Eğitim uzmanlar tarafından başvuru sahiplerine sunulur. KOSGEB başvuru şartları arasında uygulamalı girişimcilik eğitiminin tamamlanması ve devamlılık süresine dikkat edilmesi yer alır. Derslerin yüzde 80’ine katılmak zorunlu bir koşul olarak sunulur.