The following addons cannot be used, because your plan has expired. To renew your subscription, please visit our website.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? - Banka Sayfası, Güncel Kredi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  7.894,00
  % -0,98
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2216
  % -0,02
 • € EURO
  35,0043
  % -0,06
 • £ POUND
  41,1094
  % -0,08
 • ¥ YUAN
  4,4451
  % -0,05
 • РУБ RUBLE
  0,3604
  % -0,94
 • BITCOIN/TL
  2185970,110
  % -0,48
 • BIST 100
  %

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mama ve bez yardımından yararlanmak için başvuru işlemi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olan vakıflara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ya da muhtarlıklara gidilip yapılabilmektedir. Mama ve bez yardımı başvurusu şu kurumlara yapılabilir:

 • Sosyal Güvenlik Kurumunun il ve ilçe merkezlerine
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneklerine
 • Kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Hizmet Müdürlüklerine
 • Muhtarlıklara yapılabilmektedir.

Mama ve Bez Yardımı Alabilmek için Şartlar Nelerdir?

Mama ve bez yardımından faydalanmak için belirli koşullar şu şekilde verilmiştir:

 • Bez ve mama yardımı alabilmek için hane içindeki kişi başı gelir miktarının, asgari ücretin üçte birinden az olması gerekmektedir. Yani 2021 yılına göre hesaplanırsa 852 TL’den az olmalıdır.
 • Bebeğin 2015 yılından sonra doğmuş olması ve yaşıyor olması gerekmektedir. 2015 yılı öncesinde doğan çocuklar, bu yardımdan faydalanamazlar.
 • Bebeğin ebeveynlerinden birinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ya da mavi kart sahibi olması gerekmektedir.
 • Anne ya da babanın üzerinde herhangi bir menkul ve gayrimenkul varlığının olmaması gerekir.
 • Bez ve mama yardımı, eğer ki anne ve baba ikisi de hayatta ise anne adına yatırılmaktadır. Eğer anne hayatta değil ya da sağ olsa bile yabancı uyruklu bir kişi ise ödeme baba adına yapılır.

Mama ve bez yardımı ister devlet tarafından veriliyor olsun ister herhangi bir sivil toplum kuruluşu tarafından veriliyor olsun; bu tür yardımlardan faydalanabilmek için bu koşulların sağlanması oldukça önemlidir.

KOSGEB nitelikli eleman desteği nedir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu için İstenen Belgeler Nelerdir?

mama ve bez yardimi istenilen evraklar

Bez ve mama yardımı alabilmek için başvuru sırasında gereken evraklar şu şekilde verilmiştir:

 • Bebeğin T.C. kimlik numarasının olduğu nüfus belgesi
 • Gelir durumunu gösterir belge ya da maaş bordrosu
 • Anne ve babanın nüfus belgeleri
 • Başvuru formu istenmektedir.

Bu belgeler tamamlanarak yukarıda belirtilen kurumlara başvuru yapıldıktan sonra 40 gün içerisinde sonuçlandırılır. Başvurusu olumlu olarak sonuçlanan kişilere kısa mesaj ile bilgi verilir. Kişiler adına yapılan ödemeler ise PTT şubelerinden tahsis edilmektedir.

Mama ve Bez Yardımı Ne Kadar Süre Verilmektedir?

Mama ve bez desteğinin verilme süresi 2 yıl süre ile geçerlidir. Kasım Ayı 2020 yılında bez ve mama yardımı ödemeleri 150 TL olarak belirlenmiştir. Bir ailede kişi başına düşen aylık gelir miktarı 852 TL ve altında ise aileler mama ve bez yardımı başvurusu yapabilir. Yardımlar, PTT aracılığı ile anne ya da baba adına yatırılabilmektedir. Mama ve bez yardımı, maddi durumu yeterli olmayan ailelere verilen bir destektir. Süt parası dışında çocuklu ailelere devlet, bez ve mama ödeneği de yapmaktadır. Bu ödemeler aylık geliri belirlenmiş sınırın altında olan ve maddi gücü olmayan aileler için geçerlidir.

Kimler Mama ve Bez Yardımı Alabilir?

Mama ve bez desteğini alabilecek kişiler, devlet tarafından neredeyse her alanda ihtiyaç sahibi kimselere yöneliktir. Sağlık alanında, eğitim ve aile yardımları gibi birçok yardımlar bulunmaktadır. Çocuk sahibi ailelere mama ve bez yardımları da verilir. Maddi durumu iyi olmayan, geçimini oldukça zor sağlayan ve aylık geliri belirlenen fiyatın altında olan hanelere devlet tarafından maddi destek verilir. Mama ve bez yardımı alabilmek için anne ya da babanın başvuru yapması halinde başvuru, değerlendirme sonucu ardından dar gelirli aileye 2 yıl boyunca mama ve bez yardımı olarak ödenek verilir.

Başvuru yapılması sonrasında sonuçlanma aralığı, ortalama bir ay sürer. 2021 yılında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sağlamış olduğu mama ve bez yardım ödeneği güncel olarak 150 TL’dir. Kişi başı aylık gelir 852 TL’den az olan hanelere, mama ve bez yardımları 2 yıl boyunca yapılır.

Doğum Yapan Annelere Sağlanan Yardımlar Nelerdir?

dogum yapan annelere saglanan destekler

Yeni doğum yapan annelere yönelik yapılan yardımlar şu şekilde verilmiştir:

 • Doğum Parası Yardımı: Birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuk doğumları için ise 600 TL doğum parası yardımı sağlanır.
 • Süt Parası Yardımı: Anneye ya da eşine ödenen emzirme ödeneği olarak da bilinen süt parası, annenin SSK ya da BAĞ – KUR’lu olması ve en az 4 ay priminin ödenmiş olması gerekmektedir. 2021 yılı için emzirme ödeneği 2020 TL’dir.
 • Yarım Gün Çalışma Desteği: Doğum yapan annelere, çocukları okula başlayıncaya kadar yarım gün çalışma desteği verilmektedir. Bu destekten yararlanabilmek için ise çocuğun 3 yalını geçmemiş olması gereklidir. Anneler doğum izninin ardından ilk çocuk için 60 gün, ikinci çocuk için 120 gün, üçüncü ve diğer çocuklar için ise 180 yarım gün çalışıp tam maaş alma hakkına sahip olurlar. Bu sayede çocuk sahibi çalışan anneler yarı zamanlı çalışıp tam maaş akabilir. Çocuğu engelli dünyaya gelen anneler ise 1 yıl boyunca yarı zamanlı çalışabilirler.
 • İş Görmezlik Ödeneği: Devlet, SGK’li çalışan annelere doğum yardımı olarak annenin izin dönemlerinde iş görmezlik ödeneği verir. Bu yardımdan faydalanabilmek için ise en az 3 ay sigorta primi ödenmesi şartı vardır. Verilen ödenek tutarı ise çalışan annenin 90 günlük aldığı brüt ücrete göre hesaplanır. Günlük brüt ücretin 2/3’ü anneye ödenmektedir.

KOSGEB başvurusunda aranan şartlar nelerdir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Mama ve Bez Yardımı Nasıl Sorgulanır?

Mama ve bez yardımının e-devlet üzerinden sorgulanması yapılmaktadır. Mama ve bez yardımı başvurusu yapan ve olumlu sonuç alan aileler, E-devlet ’ten bez ve mama sorgulamak için T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapmaları eğer e-devlet şifresi yoksa PTT’den 2 TL karşılığında e-devlet şifresi talebinde bulunabilirler. Giriş işlemi gerçekleştirildikten sonra “sosyal yardım bilgileri sorgulama” sayfasından mama ve bez yardımının ne zaman yapılacağı hane tarafından öğrenilebilir. Aynı zamanda sosyal yardım bilgileri sorgulama ekranından aileye hangi yardımların yapıldığı da görülür.