The following addons cannot be used, because your plan has expired. To renew your subscription, please visit our website.

Ziraat Katılım Bankası Otomatik Katılım Nasıl İptal Edilir? - Banka Sayfası, Güncel Kredi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  7.957,00
  % 0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2647
  % 0,26
 • € EURO
  34,9388
  % 0,26
 • £ POUND
  41,0283
  % 0,37
 • ¥ YUAN
  4,4547
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3595
  % 2,37
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %
 • YARIM ALTIN
  7.957,00
  % 0,12
 • $ DOLAR
  32,2647
  % 0,26
 • € EURO
  34,9388
  % 0,26
 • £ POUND
  41,0283
  % 0,37
 • ¥ YUAN
  4,4547
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3595
  % 2,37
 • %
 • BIST 100
  %

Ziraat Katılım Bankası Otomatik Katılım Nasıl İptal Edilir?

Ziraat Katılım Bankası Otomatik Katılım Nasıl İptal Edilir?

Ziraat Bankası otomatik katılım işleminin iptali şu kanallar üzerinden yapılabilmektedir:

 • Ziraat Katılım Bankası bireysel emeklilik sistemi için oluşturulan müşteri hizmetleri numarası üzerinden,
 • Ziraat internet bankacılığı üzerinden,
 • Ziraat mobil bankacılık uygulaması üzerinden de Ziraat Katılım Bankası otomatik katılım iptal edilebilmektedir. Bu yöntemler kullanılarak kolaylıkla Ziraat BES sisteminden çıkabilirsiniz. Talebinizi ilettikten sonra sisteme yatırdığınız para miktarı 10 gün içerisinde banka hesabınıza yatacaktır.

Ziraat BES İptali Çağrı Merkezi Üzerinden Nasıl Gerçekleştirilir?

ziraat bankasi islemleri

Ziraat Bankası Bireysel emeklilik sisteminden çağrı merkezi ile çıkış yapmak için özel olarak tasarlanan bir Ziraat BES iptal işlem numarası vardır. Bunun için 0 850 202 20 20 numarasını arayarak iptal talebi oluşturabilirsiniz. Müşteri temsilcisi sizlere sisteme ait bilgilendirme yapacaktır. Ancak eğer ki kararınızda kesin iseniz iptal talebinizi ileterek iptal işlemlerine başlayabilirsiniz. Görüşme sonucu ziraat BES iptal SMS sistemi üzerinden iptal sürecine dair bilgilendirme mesajları sizlere ulaştırılacaktır.

Ziraat Katılım BES İptali Nasıl Gerçekleştirilir?

Ziraat bireysel emeklilik sistemi iptali için pek çok yöntem mevcuttur. Bunlar internet bankacılığı, mobil bankacılık uygulaması ve çağrı merkezi yöntemleridir. Çağrı merkezi üzerinden BES iptali işlemleri için ilk olarak 0 850 202 20 20 numarasını aramalısınız. Diğer bir yöntem olan internet bankacılığı üzerinden iptal işlemleri için ise öncelikle Türkiye Hayat Emeklilik internet adresine giriş yapılmalıdır. Ardından “online işlemler” menüsüne tıklayın. “Bireysel” işlemler menüsünü seçerek açılan ekranda bireysel emeklilik hesabı sorgulaması yaptıktan sonra işlemlere devam edebilirsiniz. Mobil bankacılık uygulaması üzerinden BES iptali işlemler için ise ilk olarak uygulamaya giriş yapın. Daha sonra ana menü üzerinden “değişiklikler ve talepler” menüsüne tıklayın. Otomatik katılımlı sözleşmeler sayfasına giderek BES Cayma Talebi menüsü üzerinden iptal talebinizi iletebilirsiniz.

Ayrıca HSBC Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? adlı yazımıza göz atın!

BES Sisteminden Çıkarken Devlet Katkısı Ne Olur?

Bireysel emeklilik sisteminden çıkarsanız devlet katkısı içerisinde bir kesinti yapılması söz konusu olabilir. Bilindiği üzere BES sisteminde yatırılan miktara her ay % 25 oranında bir devlet katkısı sağlanmaktadır. Fakat müşterilerin sistemden erken çıkması halinde devlet katkısının tamamı alınamayabilir. Sistemden ayrıldığınız seneye bağlı olarak devlet katkısından faydalanabilme oranları da değişiklik göstermektedir. Erken bir tarihte ayrıldığınız zaman devlet katkısının büyük bir kısmını alamazsınız. Eğer ki BES sistemine girdikten 10 yıl sonra ayrılma durumu söz konusu olursa devlet katkısının tamamını almak hakkına sahip olursunuz.

Ziraat Katılım Bankası Otomatik Katılım İptalinde Kesinti Uygulanır Mı?

Ziraat Katılım iptal işlemlerinde kesinti ana para üzerinden değil, devlet katkısı üzerinden gerçekleşebilmektedir. Eğer ki Ziraat BES sitemine üye iseniz sistemden çıkabilir, Ziraat Katılım Bankası otomatik katılım iptal işlemleri adımlarını izleyebilir ve yatırdığınız paraları geri alabilirsiniz. Fakat % 25 oranındaki devlet katkısının tamamını almanın tek şartı BES sisteminden emekli olmaktır. Sistemden çıkardan devlet katkısının kesinti oranları şu şekilde verilmiştir:

 • Otomatik katılımdan sonraki 2 ayda ana paranızda herhangi bir kesinti olmadan birikimlerinizi alabilirsiniz. 2 ay sonucunda kesintiler görülebilmektedir.
 • Eğer ki 3 yıldan en az bir süreliğine sistemde kalarak BES iptali gerçekleştirirseniz devlet katkısı alamazsınız.
 • Sistemde 3 – 6 yıl arasında kalıp daha sonrasında çıkarsanız devlet katkı payının % 15’lik kısmını alabilirsiniz.
 • Sistemde 6 – 10 yıl arasında kaldıktan sonra BES iptali gerçekleştirirseniz devlet katkısının % 35’ini alabilirsiniz.
 • Sistemde 10 yıl kalarak 56 yaşınızı doldurursanız biriken paranın tamamını ve % 25 oranındaki devlet katkısının tamamını alma hakkına sahip olursunuz.

Ziraat Katılım BES Sisteminde Kaç Sene Sonra Ödeme Alınmaktadır?

Ziraat Katılım Bankası bireysel emeklilik sisteminden ödenek alınması için müşterilerin en az 10 sene bu sistemde kalmaları gerekmektedir. Ziraat Katılım BES sisteminde 10 sene boyunca kalarak herhangi bir iptal işlemi yapmayan müşterilerin 56 yaşını doldurması gerekmektedir. Bu durumda emeklilik sistemi üzerinden ödenek alma hakkına sahip olurlar. BES sistemine giren tüm müşterilerin emekli olma hakkı bulunmaz. Bundan dolayı müşteriler şartları öğrenerek BES sistemine kaydolmaları gerekmektedir. Bireysel emeklilik sistemi üzerinde müşterilerin 10 sene boyunca kayıtlı bulunmaları gerekmektedir.

Ziraat Katılım BES Sistemi Kimlere Uygundur?

ziraat bankasi islem

Ziraat Katılım Bankası bireysel emeklilik sisteminden faydalanabilecek kişiler 25 Mayıs 2021 tarihinden öncesine kadar sadece fiili ehliyeti olan kişilerdir. 25 Mayıs 2021 tarihinden sonra ise fiili ehliyeti olmayan kişiler ve yasal temsilciler BES sistemine kaydolabilmektedir. Mayıs 2021 öncesinde ise sadece fiili ehliyeti olan müşterileri BES sistemine kaydolurken, Mayıs 2020 sonrasında fiili hürriyeti olmayan yasal temsilcilerle beraber 18 yaş altındaki bireyler de bu sistemden yararlanabilmektedir.

Ziraat Katılım BES İptali Sonrası Ödenek Kaç Günde Hesaba Aktarılmaktadır?

Ziraat Katılım Bankası bireysel emeklilik sisteminden çıktıktan sonra ödeneğin gelmesi belli bir sürede gerçekleşmektedir. Ziraat Katılım bireysel emeklilik sisteminden ayrıldıktan sonra müşterilerin sisteme yatırdıkları paralar genel olarak 10 iş günü içerisinde müşterinin hesabına yatırılmaktadır. Bireysel emeklilik sistemine yatırılan paralar, iptal işlemleri sonrasında banka kriterlerine göre değişmekle beraber birkaç gün içerisinde müşteriye aktarılır. Ancak bazı bankalarda bazı durumlarda 15 iş günü içerisinde de para yatırılmaktadır. Ziraat Katılım Bankası otomatik katılım sisteminden çıktıktan sonra ödeneklerin hesabınıza yatırılması için başvuru yapmalı ve ödeneklerin hangi aşamada olduğunu öğrenmelisiniz.