• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -2,89
 • AMERIKAN DOLARI
  32,4150
  % 0,16
 • € EURO
  34,5719
  % 0,40
 • £ POUND
  40,5055
  % 0,52
 • ¥ YUAN
  4,4776
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3465
  % 0,02
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

TEB Satılık Gayrimenkuller Nasıl Görüntülenir ve Başvurulur?

teb satilik gayrimenkul nasil alinir

TEB tarafından satılan gayrimenkuller bankanın sitesinden görüntülenebilir. Bankanın internet sitesine girerek gayrimenkulleri inceleyebilirsiniz.

Ayrıca sahibinden.com üzerinden de satışa sunulmuş gayrimenkulleri incelemek mümkündür. Bu siteden yalnızca ürün incelemesi yapılabilmektedir. TEB’ten satılık gayrimenkul satın almak için başvuracağınız tek yer Türkiye Ekonomi Bankası yani TEB’dir.

TEB’den Satılık Gayrimenkul Almanın Avantajları Nelerdir?

TEB’in satışa çıkardığı gayrimenkuller ipotekli ve bankaya geçmiş iş yerleri, binalar, konutlar, arsa ve tarlalardır. Banka uzun süre elinde taşınamaz mal bulunduramayacağı için hemen satmak ister. Batık kredilerin tahsili için banka tarafından alınan gayrimenkuller hızla nakde çevrilerek finansman sağlanmaya çalışılır.

Bu yüzden bankanın satışa sunduğu gayrimenkuller serbest piyasa fiyatlarından çok daha uygun olarak fiyatlandırılır. Bir uzman tarafından ekspertiz raporu hazırlana gayrimenkuller için muhammen bedel belirlenir.

Bankalardan gayrimenkul almak isteyenler için bir başka avantaj ise emlakçı komisyonu ödememektir. Emlakçılar sattıkları ev üzerinden %2 oranında komisyon alır. Bu da 100.000TL değerinde bir ev için 2000TL’lik bir emlakçı komisyonu demektir. Banka tarafından satılan gayrimenkuller için ise teminat bedeli dışında bir ücret alınmaz.

Bankalar dekont verirler ve böylece fatura kesmelerine gerek kalmaz. Bu durumda bankların KDV ödemeleri de gerek yoktur. Bankadan emlak alacaklar için de KDV ödemesi ortadan kalkmış olur.

TEB’den Satılık Gayrimenkullerin Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Bankalarda satılan gayrimenkuller icra dairelerinden alınır. Bu gayrimenkuller icra dairelerinde hemen fiyatlandırılıp satılmak istenir. Fiyatlandırma için ekspertiz çağırılır ve gayrimenkulün yaşı, konumu, kaç katlı olduğu, türü, malik bilgisi gibi faktörleri değerlendirerek bir rapor yazar. Ve bu rapora göre gayrimenkul fiyatlandırılır. Bu fiyatlandırma bankayı memnun etmezse ya da banka içre dairesinde uzun süre alıcı bulamazsa avukatlar aracılığıyla bankayı alıp asetleri arasına ekler. Yeniden ekspertiz çağırarak muhammen bedeli güncelleyebilir.

TEB’den Satılık Gayrimenkuller İçin Ödenen Temin Bedeli Ne Kadardır?

odenen temin ne kadardir teb gayrimenkuller

TEB’den satılık gayrimenkuller için bir direkt teklif sunduktan sonra bir teminat bedeli ödemeniz gerekir. Teminat bedeli oranı, belirlenen muhammen bedelin yüzde 10’u oranında olacaktır. Bu teminat bedeli dışında, katılım bedeli, komisyon, hizmet ücreti gibi ücretler ödenmez.

TEB’den Satılık Gayrimenkuller İçin Başvuru ve Satış Süreci Nasıl İşler?

TEB’in satışa çıkardığı gayrimenkuller için başvuru bankanın kendi web sitesinden yapılır. Sayfadaki gayrimenkulleri inceleyerek satın almak istediğiniz gayrimenkulü seçebilirsiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra 216 635 32 43 – 44 – 94 – 95 – 97 ve 98 telefonlarından birini arayarak detaylı bilgi almalısınız. İsterseniz en yakın TEB şubesine giderek gayrimenkul danışmanıyla görüşüp bilgi alabilir, sorularınızı sorabilirsiniz. Şubede dilerseniz teklif formu doldurabilir ve teminat ödemenizi yapabilirsiniz.

Karar verdikten sonra bankanın internet sitesinden teklifinizi iletebilirsiniz. Banka bütün teklifleri en yüksekten başlayarak listeler, en yüksek tekliften itibaren satış işlemi başlar. Eğer en yüksek bedeli veren kişi gerekli şartları sağlamazsa bir sonraki kişiye hak düşer.

Teminat Tutarı Nasıl Ödenir?

Temin tutarını ödedikten sonra tekliflerinizi verebilirsiniz. Temin tutarını ödemek için bankanın size verdiği IBAN numarasına gayrimenkulün değerinin %10’u oranında bir tutar yatırmanız gerekir. Ödemenizi gerçekleştirdikten sonra dekontunu almanız gerekir. Ödemeden yaklaşık bir hafta sonra teklifler değerlendirilir.

TEB Satılık Gayrimenkul İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Satış işlemleri için gereken belgeler nüfus cüzdanı fotokopisi ve teminat bedelinin ödendiğine dair dekonttur. TEB’ten satılık gayrimenkuller için başvuruyu tüzel kişiler de gerçekleştirebilir.

Tüzel kişiler için ise bu belgelere ek olarak imza sirküleri, vergi levhası, ticaret gazetesi fotokopisi ve imzaya yetkili kişinin yetkisini gösteren bir belge gerekir.

Teminat Tutarınızı Geri Alabileceğiniz Durumlar Nelerdir?

Teminat tutarınızı geri alabileceğiniz durumlar bankanın herhangi bir sepele ihaleyi iptal etmesi ya da sizin ihaleye girmenize engel olmasıdır. Bu durumlarda yatırdığınız teminat bedeli hesabınıza geri ödenir.
Aynı zamanda verdiğiniz teklifin üzerinde teklifler varsa v ihaleyi kaybetmiş iseniz teminat bedeliniz hesabınıza geri iade edilir.

Bankanın Satıştaki Gayrimenkullerine Kimler Teklif Veremez?

Bankanın satışa sunduğu gayrimenkullere teklif veremeyecek bazı kişiler vardır. Bunlar, gayrimenkulün eski sahibinin borçlu olduğu banka çalışanları ve yakınları, icra y ada vefa yoluyla devredilen mülkün alınmasında rol oynayan avukatlık bürosu çalışanları ve yakınları, gayrimenkulün ekspertizini yakan şirketin çalışanları ve yakınları, bankanın mortgage bölümü çalışanları ve yakınlarıdır.

Bankadan Satılık Gayrimenkul Alırken Nelere dikkat Etmek Gerekir?

Bankadan satıştaki gayrimenkulleri alırken ilk önce kendi araştırmanızı yapmanız gerekir. Banka bu konuda pek çok sorumluluktan muaftır. Gayrimenkulün konumu; ulaşım ağlarına uzaklığı, çevresi gibi konularda yerinde araştırma yapmanız gerekir.

Banka gayrimenkulü aldıktan sonraki masrafları ödemekle yükümlü değildir, önceki döneme ait elektrik, su faturası ya da vergi borcu gibi borçları belediyelerin ilgili bölümlerine giderek sorgulamanız gerekir. Gayrimenkul üzerinde haciz, ipotek var mı araştırmanız, tapu ve kadastroya giderek tapu ile ilgili bilgileri öğrenmeniz gerekir.

Satın alama işlemleri sırasında BSMV gibi vergileri sizin ödemeniz gerekir. Ayrıca tapuyu teklifi veren kişi almalıdır.

TEB Satılık Gayrimenkul Ödemeleri Nasıl Yapılır?

TEB’in satışa sunduğu gayrimenkullerin ödemeleri nakit olarak yapılmaktadır. Taksitli olarak gayrimenkul ödemeleri yapılamaz. Nakit ve peşin olarak ödeme yapamayacaklar için emlak kredisinden yararlanabilme imkânı mevcuttur.

TEB’den Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

tebden konut kredisi basvurusu yapimi

TEB emlak kredileri 60 ay vade ve uygun faiz oranlarıyla kullanılabilmektedir. TEB’in emlak satın almak isteyenler için sunduğu kredi çeşitleri şunlardır; her şey dahil konut kredisi, al kirala konut kredisi, esnek kademeli konut kredisi, %100 konut kredisi, anapara ertelemeli konut kredisi, dönem ödemeli konut kredisi, kademeli azaltan konut kredisi, kademeli artan konut kredisi, indirimli konut kredisi, ara ödemeli konut kredisi, molalı konut kredisi, konut sigortaları ve çevreci konut kredisi.

Başvuru koşulları şunlardır:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Kredi ödemelerinizin genel olarak düzgün olması
 • Gelirinizin belgelenebiliyor olması
 • Evli iseniz eşinizin rızasını yazılı olarak bankaya vermeniz gerekir
 • Alacağınız konutun tapuda mesken olarak geçiyor olması
 • Konutun iskan belgesi alınmış olması

Başvuru için gereken evraklar ise şu şekilde sıralanır:

 • Nüfus cüzdanı
 • İkamet belgesi veya fatura
 • Tapu fotokopisi
 • Gelir Belgesi (memurlar için maaş bordrosu, özel sektör çalışanları için maaş bordrosu ve şirket imza sirküleri, emekliler için emekli aylık dökümü, şirket ortakları için vergi levhası, çiftçiler için çiftlik belgesi, arazi tapu fotokopileri)

Başvurunuzu şu şekilde gerçekleştirmeniz gerekir:

 • Kullanmak istediğiniz konut kredisi tutarını belirleyiniz.
 • Başvuru formundaki iletişim bilgilerinizi ve kişisel bilgileri hatasız doldurun.
 • Talep edilen evrakları bankaya eksiksiz bir şekilde teslim edin.
 • Ekspertiz ücretini ödeyin ve raporun çıkmasını bekleyin.
 • Bankadan ipotek evraklarını teslim alın ve tapuya iletin
 • Tapu devir işlemi tamamlandığında gerekli evrakları bankaya iletin.
 • Krediniz onaylandığında tarafınıza iletilen kredi ödeme planını ve kredi sözleşmesini onaylayarak süreci tamamlayınız.

Başvuru sonrası 100.000TL tutarında kredi 120 ay vade ile kullanmak isterseniz aylık 1.999TL, 60 ay vade ile kullanmak isterseniz 2.705 TL, 36 ay vade ile kullanmak isterseniz 3.768 TL’lik aylık ödemelerle kredinizi kullanmanız mümkündür.

TEB şubelerine giderek kredi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. TEB satılık gayrimenkuller için kredi başvurunuzu diğer bankalar da yapabilirsiniz.