• YARIM ALTIN
  8.624,00
  % -0,77
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5056
  % 0,15
 • € EURO
  34,7323
  % 0,51
 • £ POUND
  40,5104
  % 0,32
 • ¥ YUAN
  4,4848
  % -0,14
 • РУБ RUBLE
  0,3449
  % -0,53
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Yapı Kredi Satılık Gayrimenkuller Nasıl Görüntülenir ve Başvurulur?

yapi kredi satilik gayrimenkuller ihale

Yapı Kredi satılık gayrimenkullerini görüntüleyebilmek için bankanın kendi internet sitesine girmeniz yeterlidir. Yapı Kredi’den satılık gayrimenkul almak için bankanın satılık gayrimenkuller sayfasını ziyaret etmeniz, beğendiğiniz ve almak istediğiniz gayrimenkul için bankayla iletişime geçmeniz gerekir. Yapı Kredi e-ihale yöntemiyle satış gerçekleştirmemektedir. Banka şubelerinden teklif formunuzu doldurup iletmeniz ve bankaya teminat tutarı ödemeniz gerekir. Doldurduğunuz formda yer alan telefon numarasından gayrimenkul danışmanı sizlere ulaşacaktır. Gayrimenkulle ilgili sorularınız var ise cevaplanacaktır.

Size en yakın Yapı Kredi bankasına giderek de gayrimenkul danışmanıyla görüşerek bilgi alabilir ve başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Bankaya yapmak istediğiniz teklifi iletmenizin ardından değerlendirme süreci başlayacaktır. Değerlendirme sürecinde banka yetkililerince yapılan teklifler incelenir, Yapı Kredi yönetimine sunulur. Teklifler en yüksekten başlanarak en düşüğe doğru sıralanır. Satın alma hakkı en yüksek teklifi yapana aittir.

Yapı Kredi Satılık Gayrimenkuller Hangi Kanallarla Satılır?

Yapı Kredi’den gayrimenkul satın almak ya da gayrimenkulleri görüntülemek için bankanın kendi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Banka aynı zamanda INTENGO ve tapu.com üzerinden de taşınmaz teklifi almaktadır.

INTENGO üzerinden aradığınız gayrimenkulü gayrimenkul numarasından sorgulayarak bulabilir, belirlenen açık arttırma süresi boyunca teklifinizi yapabilirsiniz. İsterseniz teklif süresi kapanmadan önce teklifiniz yenileyebilirsiniz.

Bir diğer seçenek olan tapu.com’dan teklif yapabilmek için “Teklif Ver” butonuna tıklayıp, siteye üyeliğinizi oluşturmanız gerekir. Sonrasında teklifinizi verip “Gönder” butonuna tıklamanız yeterlidir. Hizmet bedelini de ödedikten sonra çık arttırma gerçekleşir. En yüksek teklifi veren mülkün sahibi olur.

TEB Satılık gayrimenkul nasıl görüntülenir ve başvurulur? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Yapı Kredi Satılık Gayrimenkul Fiyatları Nasıl Belirlenir?

yapi kredi gayrimenkul fiyatlari nasil belirlenmektedir

Yapı Kredi’den satılık gayrimenkuller bankanın ipotekli arsa, tarla, konut, iş yeri gibi taşınmazları ifade eder. Banka bu taşınmazları kendi sitesi üzerinde satışa sunar. Aynı zamanda satılık araçları da kendi internet sitesinden satmaktadır. Yapı Kredi’den satılık gayrimenkuller piyasaya göre daha uygun fiyatlı olduğu için daha fazla tercih edilirler.

Bu gayrimenkullerin fiyatlandırılmaları ise uzman ekspertizler tarafından yapılır. Gayrimenkuller satılmak üzere icra daireleri üzerinde satışa çıktığında bir ekspertiz şirketi yetkilendirilir ve bilirkişi gayrimenkul için fiyat biçer. Bilirkişinin raporu doğrultusunda da muhammen bedel ortaya çıkar ve icradan satılık gayrimenkuller için başlangıç fiyatı böylece belirlenmiş olur. Banka bu fiyatı belirli nedenler beğenmezse ya da yeterli görmezse taşınmazı satın alır ve kendi sitesi üzerinden doğudan teklif yöntemiyle satışa sunar. Banka bu durumda kendi istediği fiyatı belirleyebilir. Ve her altı ayda bir ya da bir yılda bir ekspertiz raporları yenilenir.

Yapı Kredi’den satılık Gayrimenkul Almanın Avantajları Nelerdir?
Yapı Kredi Bankası’ndan gayrimenkul almanın en büyük avantajı şüphesiz güncel piyasa fiyatlarından daha düşük fiyatlara gayrimenkul sahibi olabilmektir. Normalde piyasada bir gayrimenkulü satıcı kendi istediği şekilde serbest piyasa koşullarına göre fiyatlandırabilmektedir. Bankaların yaptığı gayrimenkul satışları ise kâr amacı gütmeyen bilirkişi raporuna ve muhammen bedele göre ilk fiyatlandırma yapılır.
Doğrudan teklif ise ihaleye göre daha avantajlıdır. İhalelerde süreç uzayacak, masraflar biraz daha artacaktır. İhale dosyası, ihale şartnamesi gibi masrafları ödemeniz gerekecektir. Doğrudan teklif yönteminde ise yapılacak masraf ve harcanacak zaman nispeten daha azdır.

Bankalar batık kredileri tahsil etmek amacıyla gayrimenkul satışı yaparlar. Amaçları ellerindeki fonu piyasaya kullandırmak ve kişi ya da kurumlara kredi sunarak finansal ölçekte ülkeye faydalı olmaktır.

Ayrıca bankalar dekont kesen kurumlar oldukları için fatura kesilmesine gerek kalmadığından KDV ödemeye de gerek kalmayacaktır.

Yapı Kredi’den Gayrimenkul Alırken Ödenmesi Gereken Masraflar Nelerdir?

Yapı Kredi’den gayrimenkul alırken ödenmesi gereken masraf sadece temin tutarından ibarettir. Yapı Kredi’den satılık gayrimenkul işlemlerinizde hizmet bedeli ya da ihale katılım bedeli gibi ödemeler yapmanıza gerek yoktur.

Ancak alacağınız gayrimenkule ait borçlar ve birikmiş vergiler için kendiniz araştırma yapmalısınız.

Ödemeniz gereken teminat tutarı gayrimenkul muhammen bedelinin %5’i olarak hesaplanmıştır. Satın almak istediğiniz gayrimenkul için doğrudan teklif verdiğinizde size ulaşacak gayrimenkul yetkilisi eğer teklifinizin kabul edildiğini söylerse elinizde satış için gerekli gayrimenkul tutarının tamamının bulunması gerekir.

7-15 gün içerisinde gayrimenkul için belirlenen tutarın ödenmesi halinde Yapı Kredi’den gayrimenkul almak için satış işlemleri başlar.

Teminat Tutarı Nasıl ve Nereye Ödenir?

odemesi nereye yapilmaktadir teminat gayrimenkul yapi kredi

Teminat tutarının ödenmesi için bankanın vereceği IBAN adresine para yatırmak gerekir. Teminat tutarını banka belirlemektedir. Bu tutar dışında hizmet bedeli ya da komisyon bedeli gibi ödemeler yapmanıza gerek yoktur. Teminat tutarı gayrimenkulün bedelinin %5’i oranında belirlenir. Bu tutar gayrimenkul için ciddi bir alıcı olduğunuzu bankaya gösterir.

Teminat tutarını ödedikten sonra gayrimenkulü görmek istiyorsanız bu isteğinizi bakaya bildirmeniz yeterlidir.

QNB Finansbank satılık gayrimenkul nasıl görüntülenir ve başvurulur? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Yapı Kredi’den Satılık gayrimenkul Başvuru İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Başvuru sonrasında sizden istenecek bazı evraklar vardır. Teminat ödemenize dair dekontunuzla beraber bankaya iletmeniz gereken evraklar şunlardır:

 • Gerçek ya da tüzel kişiler için nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Tüzel kişiler için yetkili olduğunu gösteren yetkili belgesi fotokopisi
 • Tüzel kişiler için imza sirküler
 • Tüzel kişiler için vergi levhası fotokopisi
 • Tüzel kişiler için ticaret sicil gazetesi fotokopisi

Yapı Kredi’den Satılık Gayrimenkuller İçin Satış Süreci Nasıl İşler?

Satılık gayrimenkullerin satın alma süreci için bir kanal seçilir. Gayrimenkul bankanın kendi internet sitesi üzerinden teşhir edilir ve satışları yine bankanın kendi internet sitesinden doğrudan teklif ile yapılır.

Bankanın sitesi üzerinden satılan gayrimenkullere teklif vermek için size en yakın bankaya giderek teklif formu doldurmanız gerekir. Herhangi bir sorunuz olduğu taktirde bankaya gidip gayrimenkul danışmanına ya da 444 0 444 ya da 0850 222 0 444 numaraları sorularınızı cevaplandırabilirsiniz.

Teklif süreci şu şekilde ilerler:

Teklif tutarını ödediğiniz ve teklif sözleşmesi ödediğiniz gayrimenkuller için açık artırma açıldığı süre zarfında teklifinizi yapabilirsiniz.

Yapılan teklif miktarları diğer alıcılar tarafından öğrenilemez. Banka bu bilgileri üçüncü kişilerle paylaşmaz. Teklifinizin kabul edilip edilmediğini bankanın size geri dönüş yapmasıyla öğrenebilirsiniz.

Yapı Kredi Satılık Gayrimenkul Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Yapı Kredi’den satılık gayrimenkul alırken öncelikle kendi araştırmanızı yapmanız gerekir. Gayrimenkulle alakalı bütün durumları öğrenmeniz teklif vermeden önce faydalıdır.

Konutun durumunu, yaşını, birikmiş emlak borcunun olup olmadığını, ulaşım koşullarını ve çevreyi, tapu ile alakalı durumları kontrol etmek gerekir. Tapuya giderek tapu kayıtlarını, hisse ve ortaklıkları ve belediyenin ilgili bölümlerinden alt yapı ile ilgili bilgileri öğrenmeniz gerekir. İleride karşılaşabileceğiniz sıkıntıların önüne geçmiş olursunuz.

Bütün araştırmalarını yaptıktan sonra istediğiniz gayrimenkul için teklifinizi verdikten sonra teklifinizin kabul edilmesi halinde satın alma süreciniz başlar. BU süreç 15 gün olarak belirlenmiştir. Yapı Kredi’den satılık gayrimenkul almak için bankanın belirttiği IBAN numarasına taşınmazın bedelini ödemeniz gerekir. Belirtilen sürede gayrimenkul bedeli ödenmez ise ödemiş olduğunuz gayrimenkul temin tutarı size geri iade edilmez.

Bankanın temin tutarını size geri iade edebileceği durumlar şunlardır:

 • Gayrimenkul için teklif ettiğiniz tutar üzerinde bir teklif yapılmış ise temin tutarınız iade edilir.
 • Değerlendirme sonucu farklı bir alıcı gayrimenkulü alacak ise temin tutarınız iade edilir.
 • Banka geçerli bir sebep ile satışı durdurursa temin bedeli iade edilir.