The following addons cannot be used, because your plan has expired. To renew your subscription, please visit our website.

Genç Çiftçi Projesi Nedir, Nasıl Başvurulur? - Banka Sayfası, Güncel Kredi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  7.927,00
  % 1,00
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2189
  % 0,25
 • € EURO
  35,0231
  % 0,13
 • £ POUND
  41,1349
  % 0,22
 • ¥ YUAN
  4,4481
  % 0,28
 • РУБ RUBLE
  0,3637
  % 2,24
 • BITCOIN/TL
  2183018,218
  % -3,21
 • BIST 100
  %

Genç Çiftçi Projesi Nedir, Nasıl Başvurulur?

Genç Çiftçi Projesi Nedir, Nasıl Başvurulur?

Genç çiftçi projesi hakkında bilgi alarak başvuru yapılmasını sağlayan kurum Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak belirlenmiştir. Bakanlık aracılığı ile başvurular incelenir ve kime hibe verileceğine karar verilir. Genç çiftçi projesi kapsamında verilen geri ödemesiz maddi destekten yararlanmak isteyen kişilerin istenen şartlara uyması beklenir. Başvuru belgeleri ile başvurunun bakanlığa yapılması gerekir. Genç çiftçi projesinin başvuruları bakanlık tarafından incelenir ve değerlendirilir. Yılın her zamanı genç çiftçi projesine başvuru yapmak mümkündür. Genç çiftçi projesi başvurusu yapmak isteyen kişilerin eksiksiz belge ile başvuru yapması gerekir.

Genç Çiftçi Projesi Nedir?

Genç çiftçi projesi gençlerin tarımda aktif rol almalarını ve yerel üretime katılmalarını hedefleyen bir projedir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanan genç çiftçi projesinde amaç yerel üretimi desteklemek ve sürdürülebilir bir hale getirmektir. Gençlerin, ekonomide rol alması ve kırsala dönmesi hedeflenir. Aynı zamanda şehirlerde artan nüfusu düzenlemek ve kırsalda azalmaya başlayan nüfusu desteklemek için de genç çiftçi projesi uygulanır. Genç çiftçi projesinin birçok alt hedefi bulunur ve ilgili hedefler doğrultusunda destek verilmeye devam edilir. Genç çiftçi projesine başvuru yapmak isteyen ve destek almak isteyen herkes şartları yerine getirdiği takdirde projeye başvuru yapabilir.

Genç Çiftçi Projesine Nasıl Başvurulur?

genc ciftci projesi basvuru sartlari

Genç çiftçi projesine başvuru yapmak isteyen kişilerin iletişime geçmesi gereken kurum Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığıdır. Bakanlık üzerinden projeye başvurmak ve evrak teslim etmek mümkün bir hale getirilmiştir. Günümüzde yaşanan korona virüsü pandemisi nedeni ile başvurular dijital platformlar kullanarak da gerçekleştirebilir. Genç çiftçi projesine başvuru yapmak isteyen kişilerin şartları yerine getirmesi beklenir. Şartları tamamlayan herkes başvuru belgeleri ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına şahsen başvuru yapabilir. Şahsen başvuru yapmak oldukça önemlidir ve bir başkası adına projeye başvuru yapılamaz.

En yüksek mevduat faizi veren bankalar 2021 Yazısını inceleyebilirsiniz.

Genç Çiftçi Projesi Başvuru Şartları Nedir?

Genç çiftçi projesi başvuru şartları bakanlık tarafından belirlenir ve kamuoyu ile paylaşılır. Genç çiftçi projesinden yararlanmak isteyen kişilerin yerine getirmesi gereken şartlar şunlardır:

 • Reşit olmak
 • Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olmak
 • 40 yaşında olmak
 • Vergi konusunda mükellef olmamak
 • KOSGEB desteklerinden yararlanmamak
 • Genç çiftçi projesinden daha önce yararlanmamak
 • Askerliği yapılmış olması

İstenen şartlar arasında yer alır. Ayrıca kişilerin daha sonra çiftçi kayıt sistemine üye olması da beklenir. Genç çiftçi projesine başvuru yapmak isteyen kişilerin tüm şartları yerine getirmesi gerekir. Genç çiftçi projesi başvurusu için gereken şartlar arasında 41 yaşından gün almamış olmak da yer alır.

Genç Çiftçi Projesi Hibe Miktarı Nedir?

Genç çiftçi hibesi 30 bin Türk lirası olarak belirlenmiştir. Başvuru yapacak olan kişilere geri ödemesiz maddi destek verilir. Bu destek miktarı ise 30 bin Türk lirasıdır. 30 bin Türk lirasını almak için tüm şartlara uyulması ve başvuru için gereken belgelerin bakanlığa teslim edilmesi gerekir. Genç çiftçi projesi hibe miktarı 30 bin Türk lirası olmasına rağmen Ziraat Bankasına yapılacak çiftçi kredilerinin miktarı daha fazladır. Banka üzerinden alınacak kredilerin geri ödemesi 2 yıl sonra başlar. Eğer KOSGEB desteği ile başvuru yapılır ise sıfır faiz uygulamasından da yararlanılabilir.

Genç Çiftçi Projesine Başvurmak İçin Okur Yazar Olmak Gerekir Mi?

Genç çiftçi projesi okur – yazar olma şartı bulunan bir projedir. Projeye başvuru yapmak için kişilerin okur – yazar olması ve bunu kanıtlaması gerekir. İlkokul, ortaokul ve lise diplomaları bakanlık tarafından kabul edilen okur – yazar belgeleridir. Aynı zamanda üniversite de okunmuş ise üniversite diplomasının kopyasının da bakanlığa sunulması gerekir. Başvuru sahibinin, örgün öğreniminin tamamlanmış olması da şartlar arasında yer alır. Sadece açıköğretim sisteminde öğrenci olarak kaydı bulunan kişilerin genç çiftçi projesine başvurmasına izin verilir. Örgün bir okul ile ilişiği bulunan kişiler genç çiftçi projesine başvuru yapamaz.

Kredili mevduat hesabı ne demek? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Genç Çiftçi Projesine Sigortalı Çalışırken Başvuru Yapılır Mı?

Genç çiftçi projesi sigortalı çalışılmamasını talep eden bir projedir. Başvuru şartları arasında kişinin herhangi bir ek gelirinin bulunmaması istenir. Kendisine ve / veya başkasına ait bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmaması yer alır. Genç çiftçi projesinden yararlanmak isteyen ve başvuru yapmayı düşünen kişilerin sigortalı bir işte çalışmaması talep edilir. Projeye başvuru yapacak kişilerin işsiz olması ve iş gücü olarak herhangi bir yere bağlı çalışmaması şartlar arasında yer alır. Genç çiftçi projesine başvurmak için okur – yazar olmak ve işsiz olmak önemli şartlardır.

Genç Çiftçi Projesinin Yaş Sınırı Nedir?

yas limiti genc ciftci projesi

Genç çiftçi projesi yaş sınırı bulunan bir projedir ve kişilerin yaş şartına uyması istenir. Genç çiftçi projesi için belirlenen yaş aralığı 18 ile 40’tır. Bu yaş aralığında olan kişiler genç çiftçi projesine başvuru yapabilir. Bu süreçte kişilerin 18 yaşını doldurmaları ancak 41 yaşından gün almamaları gerekir. 18 yaşından büyük ve 40 yaşının içerisinde olan kişiler genç çiftçi projesine başvuru yapabilir. Genç çiftçi projesinin en önemli kriterlerinden biri de yaş sınırıdır.

Genç Çiftçi Projesi Başvuru Belgeleri Nedir?

Genç çiftçi başvuru belgeleri başvuru şartları ile paralellik gösterir ve şartlar ile birbirlerini destekler. Başvuru belgelerinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına verilmesi gerekir. Genç çiftçi projesi başvurusu için gereken belgeler şunlardır:

 • Kimlik kartı fotokopisi
 • Başvuru dilekçesi
 • Proje dosyası
 • Okur – yazar olunduğunu gösteren diploma ve / veya sertifika
 • İşsizlik belgesi

Belgeleri temin etmek için e- devlet kapısı kullanılabilir. E devlet sistemine giriş yapmak için kimlik numarası ve şifre gerekir. Tüm belgeler tamamlandıktan sonra Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına başvuru işlemi yapılır.